SKENE

10+ Wypowiedzi na temat mikrofonów pojemnościowych versus mikrofonów dynamicznych

Ten artykuł opisuje kilka powszechnych nieporozumień dotyczących mikrofonów dynamicznych w porównaniu do mikrofonów pojemnościowych. Wyjaśnia, dlaczego mikrofony pojemnościowe są użyteczne w wielu sytuacjach, w których dotychczas preferowane były mikrofony dynamiczne ze względu na tradycję.

Dyskusja na temat różnicy między mikrofonami dynamicznymi a pojemnościowymi nigdy się nie kończy. W związku z tym, musimy wyjaśnić kilka rzeczy: Różnica między mikrofonami dynamicznymi a pojemnościowymi polega na dwóch różnych zasadach działania przetworników. Nie ma to nic wspólnego z charakterystyką kierunkową mikrofonów. Dlatego następujące pytania nie są prawidłowe: “Jaką charakterystykę kierunkową ma mikrofon dynamiczny?” lub “Który jest bardziej kierunkowy, dynamiczny czy pojemnościowy?”.

Zamiast tego, różnica między dynamicznymi a pojemnościowymi mikrofonami wynika właściwie z różnych zasad działania przetworników. Zarówno mikrofony dynamiczne, jak i pojemnościowe mają membranę, która drga zgodnie z ruchem powietrza wokół niej, znany również jako dźwięk. Następnie mikrofon musi przekształcić ten ruch membrany z energii akustycznej na energię elektryczną. Tutaj pojawia się przetwornik, a każdy rodzaj mikrofonu ma inne właściwości.

Czas na 10+ stwierdzeń i sprawdzenie, czy są one prawdziwe czy nie…

1.Mikrofony dynamiczne są bardziej wytrzymałe niż pojemnościowe (niekoniecznie prawdziwe)

Wiele mikrofonów ma delikatną konstrukcję przeznaczoną do użytku w studiach. Dotyczy to zarówno mikrofonów dynamicznych, jak i pojemnościowych. Czasami niektóre z tych delikatnych mikrofonów wyruszają w trasę z muzykami. Konstrukcja mikrofonu, która sprawdzała się w studiu, może wydawać się zbyt delikatna na potrzeby koncertów. Dotyczyć to może na przykład mikrofonów wyposażonych w lampy i inne delikatne elementy wewnętrzne. Nie dotyczy to jednak wysokiej jakości półprzewodnikowych mikrofonów pojemnościowych, które radzą sobie równie dobrze z trudnymi warunkami, jak solidne mikrofony dynamiczne. W rzeczywistości, lekka membrana mikrofonu pojemnościowego często lepiej znosi silne uderzenia i upadki niż dynamiczny mikrofon. Wynika to z masy membrany mikrofonu dynamicznego, która jest przymocowana do cewki. (Dynamiczny mikrofon również mocniej uderza o podłogę, ponieważ jest cięższy.)

2. Mikrofony dynamiczne nie wymagają zasilania (częściowo prawdziwe)

Zdecydowana większość mikrofonów dynamicznych może działać bez zasilania, ale istnieją pewne wyjątki. Zdecydowana większość mikrofonów dynamicznych radzi sobie bez zasilania, ale są pewne wyjątki. Zasadniczo wszystkie mikrofony pojemnościowe wymagają pewnego rodzaju zasilania. Służy ono przede wszystkim do zasilania konwertera impedancji, a w przypadku mikrofonów pojemnościowych nieelektretowych do ładowania elektrod (membrany i elektrody tylnej). Aktywne mikrofony dynamiczne również wymagają zasilania.

3. Mikrofony pojemnościowe są głośniejsze od mikrofonów dynamicznych (nieprawda)

Nie, żaden mikrofon nie jest głośniejszy od drugiego; to po prostu kwestia czułości. Ogólnie rzecz biorąc, mikrofony pojemnościowe wykazują wyższą czułość niż mikrofony dynamiczne. W każdym przypadku czułość powinna być dobrana w zależności od wymagań danego zadania. Innymi słowy, jeśli mikrofon ma obsługiwać bardzo wysokie poziomy ciśnienia akustycznego (SPL), najlepiej wybrać taki o niskiej czułości – bez względu na to, czy jest to mikrofon pojemnościowy, czy dynamiczny.

4. Łatwiej jest zastosować mikrofony dynamiczne do omikrofonowania zespołu (nieprawda)

To stwierdzenie bardziej wynika z tradycji i lenistwa niż z faktów. Bez względu na wybór, należy wziąć pod uwagę specyfikacje i zastosowanie. W niektórych przypadkach argumentuje się, że zakres częstotliwości lub kąt „widzenia” jest zbyt szeroki. Cóż, czasami łatwiej jest ograniczyć pasmo w mikrofonie pojemnościowym niż wyrównać je w mikrofonie dynamicznym. Ogólnie rzecz biorąc, charakterystyka kierunkowa mikrofonów pojemnościowych jest przynajmniej tak dobra, jaką można osiągnąć w przypadku mikrofonów dynamicznych. Jednak, jak zawsze, ważne jest, aby wybrać odpowiedni mikrofon do konkretnego zadania, niezależnie od rodzaju przetwornika.

5. Mikrofony pojemnościowe są bardziej podatne na sprzężenia niż mikrofony dynamiczne (nie koniecznie prawda)

Podobnie jak w przypadku wielu poprzednich stwierdzeń, jest to po prostu kwestia wyboru odpowiedniego mikrofonu. Jednym z podstawowych błędów często popełnianych jest wybór mikrofonu pojemnościowego zaprojektowanego do nagrań z dystansu. Przy wzmocnieniu może to prowadzić do sprzężeń w zakresie niskich częstotliwości. Zamiast tego należy użyć filtru dolnozaporowego lub wybrać mikrofon zaprojektowany do użycia na scenie.

6. Mikrofony dynamiczne mogą obsługiwać wyższe poziomy ciśnienia akustycznego niż mikrofony pojemnościowe (nie prawda).

Ogólnie rzecz biorąc, mikrofony pojemnościowe, mogą obsługiwać bardzo wysokie poziomy ciśnienia akustycznego. Pytanie jednak dotyczy tego, czy przedwzmacniacz mikrofonowy jest w stanie poradzić sobie z tak dużą mocą generowaną przez mikrofon.

Wyjątkowo głośny wokalista może generować szczytowy poziom ciśnienia akustycznego w zakresie 150 dB, mierzonego przy ustach. Jeśli mamy dwa mikrofony o czułości odpowiednio 1 mV i 10 mV (poziom na wyjściu z mikrofonu przy poziomie ciśnienia akustycznego 94 dB re 20 μPa), to otrzymujemy sygnały o wartościach 0,63 i 6,3 volt peak! Sygnały o takiej wartości powinny być obsługiwane przez wejście liniowe lub sygnał powinien być w jakiś sposób tłumiony.

7. Mikrofony dynamiczne zmieniają dźwięk w zależności od obciążenia (czasami prawda)

To jest faktycznie prawdziwe stwierdzenie w przypadku pasywnych mikrofonów dynamicznych podłączonych do bardzo niskiego obciążenia. (Zasada, którą warto pamiętać: mikrofon powinien być obciążony rezystancją, która jest co najmniej pięć do dziesięciu razy wyższa niż impedancja wyjściowa mikrofonu). Jest to związane z własnościami fizycznymi jakim podlega poruszająca się cewka. Duże obciążenie (= niska Ω) działa praktycznie jak zwarcie i zmniejsza poziom wyjściowy mikrofonu, przy niskich częstotliwościach. W rezultacie wysokie częstotliwości mogą również być zmniejszone. Zazwyczaj jest to problem tylko przy bardzo słabych jakościowo mikserach. Jednak tworzenie pasywnych podziałów – jednego mikrofonu na dwa lub więcej wejść – może powodować taki problem.

8. Używanie mikrofonów dynamicznych jest zazwyczaj tańsze niż korzystanie z mikrofonów pojemnościowych (częściowo prawda)

Jeśli celem użycia mikrofonu jest jego zniszczenie, możesz zdecydować się na najtańszą dostępną opcję. Jeśli natomiast chcesz ograniczyć koszty związane z wymianą sprzętu, który jest narażony na intensywne i trudne warunki użytkowania, możliwe, że lepiej będzie wybrać mikrofon o wartości 100 dolarów niż wersję za 1000 dolarów. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to z pewnością korzystniejsze, ale ostatecznie może to prowadzić do utraty jakości dźwięku.

9. Ludzie kupują mikrofony pojemnościowe tylko ze względu na efekt Veblena (czasami prawdziwe)

Efekt Veblena polega na tym, że ludzie kupują drogie rzeczy, podczas gdy mogliby kupić tańsze wersje. W dziedzinie audio efekt Veblena występuje u użytkowników, którzy starają się osiągnąć prestiż, wydając więcej pieniędzy, niż powinni. Jednak gdy inżynierowie dźwięku rozważają swój budżet i wymagania, większość z nich kupuje produkt, który spełnia ich potrzeby w najbardziej ekonomiczny sposób.

10. Nie potrzebuję mikrofonów pojemnościowych, ponieważ moje nagłośnienie jest doskonałe (niekoniecznie prawda)

Jeśli reszta systemu nagłośnieniowego jest doskonała, dlaczego mikrofony nie miałyby być również najwyższej klasy ?

11. Faza sygnału mikrofonu pojemnościowego jest inna niż faza sygnału mikrofonu dynamicznego (prawda).

To prawda. Kształt fali na wyjściu mikrofonu pojemnościowego jest bezpośrednio związana z ciśnieniem akustycznym fali dźwiękowej. Kształt fali z mikrofonu dynamicznego jest związany z prędkością fali dźwiękowej. Gdy ciśnienie osiąga wartość szczytową, prędkość cząsteczek powietrza wynosi zero. W tym momencie sygnał pojemnościowy osiąga maksymalną wartość, a wartość sygnału z mikrofonu dynamicznego jest równa zero.

Generalnie, istnieje 90-stopniowa różnica między sygnałami z mikrofonu pojemnościowego i dynamicznego. Dlatego impulsowe odpowiedzi nie są bezpośrednio porównywalne.

12. Mikrofony dynamiczne są najbardziej stabilne pod względem czułości (nieprawda).

Generalnie mikrofony dynamiczne są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury/wilgotności, co prowadzi do zmiany czułości.

13. Mikrofony dynamiczne i pętle indukcyjne nie przepadają za sobą (przeważnie prawdziwe).

W większości mikrofonów dynamicznych cewka jest istotną częścią układu przetwornika. Jednak cewka jest również idealnym odbiornikiem dla pól elektromagnetycznych, na przykład pętli indukcyjnych instalowanych dla użytkowników aparatów słuchowych. Czasami podczas korzystania z mikrofonów dynamicznych system PA / SR przesyła dźwięk nawet bez włączonych głośników. Tylko mikrofony dynamiczne z wbudowaną dodatkową cewką − odwróconą umieszczoną blisko cewki głównej − mogą zmniejszyć ten problem. W rzeczywistości wiele popularnych mikrofonów dynamicznych nie ma wbudowanej takiej dodatkowej cewki.

Z zasady, mikrofony pojemnościowe, nie są podatne na pola elektromagnetyczne.